Globoko smo zakorakali v pomlad, okolica se počasi segreva in pred vrati je sezona urejanja okolice in izvajanja najrazličnejših opravil v naravi. Ob tem je pomembno, da prebivalci Zgornje Mežiške doline in tisti, katerih okolica hiše je bila v okviru lanskoletnih avgustovskih poplav onesnažena z naplavinami iz reke Meže, ne pozabijo, da so tla lahko onesnažena z zdravju škodljivimi snovmi.
Te same po sebi ne predstavljajo večjega problema, lahko pa v primeru, ko preko dihal ali prebavil najdejo pot v naše telo, to hitro postanejo. Glavni problem ob tem predstavljajo majhni delci v obliki drobnega prahu, ki lažje vstopajo preko dihal v pljuča in katerih prehod preko prebavil je večji, saj se v kislem okolju želodca lažje topijo in se svinec iz njih hitreje izloča. Posebno pozornost moramo tako nameniti izvajanju opravil, pri katerih se tvorijo večje količine prahu, ki se dviga v okolico. Mednje sodijo na primer prekopavanje vrtnih tal (»štehanje«), suho pometanje okolice hiše, premetavanje ali brušenje onesnaženega materiala pri gradbenih delih in druga.
Pomembno je, da zato v želji po varovanju našega zdravja pri tovrstnih opravilih upoštevamo naslednje varovalne ukrepe:
- Prekopavanje vlažnih vrtnih tal.
- Mokro čiščenje prašnih površin. Prašnih usedlin ne odstranjujemo s suhim pometanjem ali pihanjem s stisnjenim zrakom.
- Močenje potencialno prašnih materialov med delom (obnova cest, poti, parkirišč, parkov itd.).
- Preprečitev širjenja prahu v okolje pri opravilih, pri katerih se tvorijo večje količine prahu. Pri takšnih delih uporabimo zaščito z dihalno masko.
- Redno umivanje rok in uporaba ločenih oblačil za delo.
Opozorimo še na to, da lahko svinec iz okolice, kadar je le ta onesnažena, skozi odprta okna, preko uporabe onesnaženih delovnih oblačil v notranjih prostorih, vstopanja v bivalne prostore s čevlji in dlake hišnih ljubljencev, vstopa tudi v notranje prostore. V primeru, ko prihaja do prašenja v neposredni bližini bivanja (npr. prekopavanje vrta ob hiši), je možnost vnosa večja.
Vnos svinca v notranje bivalno okolje lahko omejimo z naslednjimi ukrepi:
- Dosledno umivanje rok po gibanju v zunanjem okolju in posebej po opravljanju del z visoko stopnjo prašenja.
- Zapiranje oken v času prekopavanja tal v bližini stavbe ali v primeru prašenja v neposredni okolici bivališča.
- Sezuvanje čevljev pred vstopom v bivalni prostor in zamenjava delovnih oblačil za čista.
- Omejitev uporabe materialov, ki kopičijo prah, v bivalnem okolju (plišaste igrače, bogate preproge in zavese) oz. njihovo redno čiščenje.
- Čiščenje tačk in umivanje dlake hišnih ljubljenčkov oz. njihovo zadrževanje v ločenih kotičkih.
Ob izvajanju navedenih ukrepov moramo posebno pozornost nameniti preprečevanju izpostavljenosti mlajših otrok (do 7. leta starosti), ki so na škodljive učinke svinca posebej občutljivi.
Naj bo vaše spomladansko čiščenje in urejanje okolice prijetno, učinkovito, predvsem pa varno.