Kaj lahko naredim sam?

Z upoštevanjem enostavnih, a učinkovitih ukrepov higiene in ustrezne prehrane lahko pomembno zmanjšamo vnos svinca v telo ter s tem ohranimo zdravje.

Ker glavni vir izpostavljenosti svincu v Mežiški dolini predstavlja droben prah, obremenjen s svincem, je pomembno, da vedno ravnamo tako, da v svoje telo vnesemo (zaužijemo, vdihnemo) čim manjšo količino drobnega prahu. Z upoštevanjem enostavnih, a učinkovitih ukrepov osebne higiene, ki zajemajo vse, kar mora človek početi, da obvaruje in okrepi svoje zdravje, ter z ustrezno prehrano, lahko pomembno zmanjšamo vnos svinca v telo in tako ohranimo zdravje.

Higiena rok

Roke so naše osnovno orodje za sporazumevanje z okoljem, kar še posebej velja za otroke, ki svet spoznavajo preko tipanja, okušanja in posledično dajanja rok in stvari v usta. Umivanje rok je posledično osnovni higienski ukrep za odstranjevanje nečistoč, ki ga moramo, posebej pri otrocih, izvajati dosledno. Roke umivamo redno, vedno pa pred hranjenjem in po opravilih in igranju v naravi ter pred spanjem.

Higiena telesa in oblačil

Droben prah lahko prenašamo tudi na drugih delih telesa (predvsem na laseh), na obleki in predmetih. Posledično je pomembno, da ločimo obleko za čista in umazana opravila in smo ob stiku z otrokom vedno v čistih oblačilih. Po delu, ki vključuje veliko prašenja, se stuširamo in si umijemo lase.

Vir vnosa prahu v domače okolje lahko predstavljajo zaposleni v industriji svinca, ki svinčev prah domov prinašajo na oblačilih, obutvi, koži, laseh in osebnih predmetih. Delovno obleko in čevlje puščamo in čistimo v službi, osebnih predmetov ne vnašamo v delovno okolje, pred odhodom z delovnega mesta pa poskrbimo za temeljito tuširanje, umivanje lasišča, čistočo rok in nohtov ter očistimo morebitne osebne predmete (telefon, robčki, škatla cigaret).

Higiena bivalnega in igralnega okolja

Za zmanjšanje izpostavljenosti prahu v bivalnem okolju le tega dosledno čistimo. Pri tem uporabljamo mokro krpo in kakovostni sesalnik s HEPA oz. vodnim filtrom, izogibamo pa se pometanju, suhemu čiščenju ali sesanju z nekakovostnimi sesalniki, saj s tem povzročamo dviganje prahu v prostoru. Pred vstopom v bivalni prostor sezujemo oz. dobro očistimo čevlje. Omejimo količino tekstilnih oblog in zaves v stanovanju, saj se na njih rad kopiči prah.

Poskrbimo, da bo otrok imel manj igrač, na katerih se nabira prah (plišaste igrače, igrače iz blaga), le te pa redno čistimo. Če imamo na domačem vrtu peskovnik, poskrbimo, da bo v njem namenski, s svincem ne obremenjen pesek. Peskovnik po končanem igranju vedno pokrijemo. Otrok naj se igra na travi oziroma utrjeni površini, če tega ne moremo zagotoviti pa lahko pod igrala namestimo podloge, ki jih je mogoče mokro čistiti. Po poplavna in delovna območja, kupi peska ali gradbenega materiala niso primerna okolja za igro otrok.

Higiena živali

Posebno pozornost namenimo hišnim ljubljenčkom (predvsem tistim, ki se gibajo v zunanjem in notranjem okolju), ki lahko na tačkah in dlaki prah iz zunanjega prenesejo v bivalno okolje. Tačke pred vstopom v bivalne prostore obrišemo z vlažno krpo. Če je bila žival v zunanjem okolju izpostavljena prašenju, ji ob prihodu domov dlako ustrezno očistimo (mokra brisača, umivanje).

Higiena živil

Hrana, pridelana na onesnaženem območju, je lahko s svincem močno obremenjena. Na območju Zgornje Mežiške doline in po poplavah onesnaženih območjih je priporočeno izogibanje pridelavi širokolistne zelenjave (solata, špinača), paradižnika in gomoljnic (rdeča pesa, korenje, krompir). Na onesnaženih območjih se priporoča menjava zemlje na domačem vrtu. Vso (kupljeno in doma pridelano) sadje in zelenjavo pred zaužitjem vedno operemo pod zadostno količino tekoče vode.

Prehrana

Vezava svinca v telo je na prazen želodec nekajkrat večja, zato je pomembna redna in raznovrstna prehrana (5 obrokov, enakomerno razporejenih preko dneva). Prehrana bogata s kalcijem, železom in vitaminom C dodatno zmanjša absorpcijo svinca iz prebavil. Priporoča se uživanje zadostnih količin sadja, zelenjave, pustega mesa in mlečnih izdelkov.

Preverjanje vsebnosti svinca v krvi otrok

Vsebnost svinca v krvi otroka je najboljši pokazatelj izpostavljenosti svincu iz okolja in upoštevanja zastavljenih ukrepov. Ko je otrok vabljen na meritev vsebnosti svinca v krvi, se na vabilo odzovemo.

Podobne vsebine

Izpolni kratek vprašalnik in preveri, kako dosledno upoštevaš ukrepe za zmanjšanje izpostavljenosti svincu.
Mokrenje cest, menjava onesnaženih tal, prekrivanje makadamskih površin in prekrivanje golih tal so ključni ukrepi za zmanjšanje izpostavljenosti svincu iz okolja.
Skip to content