Uporaba svinca skozi zgodovino

Svinec je zaradi dobrih kemičnih in fizikalnih lastnosti v svetu peta najširše uporabljena kovina.

Zaradi dobrih kemičnih in fizikalnih lastnosti je svinec vsesplošno uporaben, enostavno je tudi njegovo pridobivanje iz rude, zato ne preseneča dejstvo, da so ga v zahodni Aziji uporabljali že v času prazgodovine. Njegova glavna ruda je galenit (PbS), ki ima pogosto primesi srebra, ravno zanimanje zanj pa je v času Rimskega cesarstva vodilo v porast rudarjenja in namenske rabe svinca – še danes so ohranjene nekatere svinčene vodovodne cevi iz časov rimskega cesarstva.

Svinec se je v preteklosti uporabljal za izdelavo cevi vodovodnih napeljav, za spajanje materialov, zlitine v livarstvu, kabelske obloge in kot del drugih gradbenih materialov.
Svinec najdemo v starih barvah, ki so zaradi nižje cene v revnejših državah še vedno široko dostopne.
Do leta 1800 so se kot materiali za izdelavo plomb uporabljali svinec, zlato in kositer. 
Tetraetilsvinec so za preprečevanje predvžiga bencinu dodajali do leta 1980.
Svinec se uporablja za izdelavo šiber in krogel ter obteži, uporabljenih v ribarjenju.
Svinec se uporablja za izdelavo baterij svinčenih akumulatorjev, ki jih danes najdemo v vseh tipih avtomobilov, podmornic, električnih transporterjev, električnih viličarjev, električnih lokomotiv in ladij.
Svinčena obleka in plošče se uporabljajo kot zaščita pred sevanjem ob zdravniških preiskavah (npr. rentgensko slikanje).
Svinec je mogoče najti kot del kositrnih posod in okrasnega inventarja, streh, cevi in oken številnih evropskih gradov in katedral.
Svinčevo steklo ima velik lomni količnik in se uporablja za izdelavo dragih brušenih in nebrušenih izdelkov ter optičnih elementov (leče, prizme).
Svinec se je v preteklosti uporabljaj v kozmetične namene. Bil je sestavina znanega beneškega belila, imenovanega “Saturnovi duhovi”.

Z razvojem industrije je rasla poraba svinca, vzporedno z njo pa tudi koncentracija svinca v okolju. Preden so se pokazale škodljivosti te vsestransko uporabne kovine, se je že globoko zakoreninila v proizvodnjo in uporabo na vseh področjih življenja, s tem pa tudi v naše okolje.

Podobne vsebine

Svinec je izjemno prilagodljiva težka kovina majhne trdote in modrikasto bele barve, ki na zraku potemni v sivo.
Svinec je s svojimi toksičnimi učinki eden najpomembnejših onesnaževalcev, ki predstavljajo nevarnost za zdravje ljudi.
Skip to content